Hírek

A Magyar Energiakereskedők Szövetségének közleménye a HUDEX bezárásáról

2025. október 8.

A HUDEX Magyar Derivatív Energiatőzsde Zrt. 2025. október 2. napján megjelent tájékoztatója szerint, döntés született arról, hogy a HUDEX megkezdi mind a villamosenergia- mind pedig gázszegmensének bezárási folyamatát, mivel az eddigi erőfeszítések ellenére a piaci likviditás nem érte el a hosszú távú fenntarthatósághoz és jogszabályi megfeleléshez szükséges szintet.

A tájékoztató értelmében a termékek és kontraktusok kivezetése több lépésben történik, amely a 2025. október 1-jéig nem kereskedett kontraktusok azonnali felfüggesztésével kezdődött meg.

A Magyar Energiakereskedők Szövetsége (a továbbiakban: MEKSZvagy Szövetség) sajnálattal értesült a HUDEX fentiek szerinti bezárásáról, mellyel kapcsolatban az alábbi közleményt adja ki.

A HUDEX jelentős mértékben járult hozzá a hazai energiakereskedelem fejlődéséhez, az általa publikált elszámoló árak - mint az aktuális nagykereskedelmi árviszonyokat tükröző transzparens indexek - fontos szerepet töltöttek és töltenek be a felhasználói szerződések egy részének elszámolásában, így Szövetségünk álláspontja szerint a HUDEX bezárásával a magyar villamosenergia- és földgáz piacokon megszűnik egy fontos piaci indikátor.

Hangsúlyozzuk, hogy azon felhasználói szerződésekben, melyek keretében korábban a HUDEX árindexek alapján történt árrögzítés, a HUDEX indexek megszűnése nincs kihatással a már rögzített árú mennyiségek árazására és elszámolására.

A HUDEX határidős árindexeket tartalmazó felhasználói szerződések további működtetése vonatkozásában Szövetségünk álláspontja szerint a megszűnő HUDEX árindexek – a villamos energia esetében – helyettesíthetőek az EEX (mint legnagyobb európai energiatőzsde) magyar határidős termék indexeivel (EEX-PXE Hungarian Power Futures). A HUDEX-indexált földgáz szerződések esetében mindenképpen indokolt az egyeztetés az adott földgáz kereskedővel a helyettesítő indexszel kapcsolatban.

A változással kapcsolatos egyéb kérdések esetén javasoljuk a Felhasználóknak, hogy forduljanak bizalommal energiakereskedőjükhöz!

Budapest, 2025-10-08